Van-e értelme beszélni a szexről kisgyerekkel? Ezt a kérdést sokan felteszik maguknak a 21. század elején is, de még többen hessegetik el. A szex olyan tabu, amiről nem akarunk, nem tudunk beszélni a családban, pedig minden területen átszövi az életünk. Már egy film letöltése során belebotlunk pénisznövelő szerek reklámjába, a plázák újságos standja előtt meztelen nők néznek vissza ránk. A mai videoklippek azt sugallják, hogy a szex körül forog a világ, és csak akkor vagy érdekes, ha jó tested van, vagy ha ezzel a testtel élni tudsz.
Amikor egy 10-11 éves már csak azzal tudja felhívni magára a figyelmet, hogy pucér melleit mutogatja a közösségi oldalon a szerelmének, aki elhagyta őt, akkor komoly gondok vannak e téren. De nem egyszer futhatunk bele olyan videókba, amelyen iskolás lányok önmagukat kényeztetik, és az erről készült felvétel valahogy felkerül a netre.
A szexualitás úgy, mint tevékenység és mint kisugárzás is az ember életének lételeme. Amennyire káros volt múlt századok mindent tagadó, elnyomó szemlélete, ugyanúgy káros most ez a túlzott kifelé való tárulkozás is.
A kislányok mindig is jobban előtérben vannak, talán mert látványosabb rajtuk a fejlődés. A szülők idejekorán úgy öltöztetik őket, hogy felnőtt, kihívó nőknek nézzenek ki, és hajlamosak elfelejteni, hogy a gyerek akkor is gyerek, ha látszódni kezdenek rajta az elsőleges szexuális jegyek. Gondoljunk csak arra, mennyire zavarja a még kamaszodás küszöbén lévő lányokat, ha nő a mellük, vagy szőrösödik a hónaljuk, lábuk. Sokan óriáspulcsik mögé bújva takargatják a testüket, míg mások kihangsúlyozzák a változást, pedig még át se lépték a kamaszkor igencsak billegő küszöbét.
A szülők akkor tehetnek a legtöbbet, ha mint oly sok esetben, most is, beszélgetnek velük. Bármennyire kényelmetlen is a téma, beszélniük kell a lányokkal a menstruációról, a testük tisztán tartásáról. De ez a dolog technikai része. Ezen túl legalább ekkora szükség lenne eloszlatni a kislányokban azt a tévhitet, hogy a menstruáció megjelenése egyenlő a terhesség lehetőségével.
Nagyot téved a szülő, ha azt gondolja, hogy a gyerek már mindent tud, vagy abban bízik, hogy majd megtudja valahogyan. Ezzel a valahogyannal van a legtöbb baj. Mert nem tudjuk, honnan származik az információ, és azok kapcsán mit gondol a gyerekünk. Elsősorban önmagunkban kell rendet tenni és utána válaszolni a gyerek kényelmetlen kérdéseire is. Pontosan annyit, amennyit kérdez. Nem szükséges többet mondani, mert nem tudja feldolgozni. Viszont helyre rakhatunk mindent pár mondattal, és ez megnyugvást jelent nekik.
A fiú kamaszodása nem ennyire látványos, de a korai magömlés témáját sem szabad félvállról venni. Egy igazi apa-fia beszélgetés megnyugtatóan hathat a srácra is, akinek először reagál így a teste. Ne higgyük, hogy ez végtelenül természetes! A szülőnek mernie kell felvállalni az ilyen feladatokat is.
A gyerekek kérdezni fognak. Ebben biztosak lehetünk, hiszen az iskolában sok mindent hallanak. Amikor mi még azt hisszük, hogy a gyerekünk ártatlan és még fél lábbal a gyerekszobában van, akkor biztosan elcsodálkozunk nem sokkal később, hogy mennyi mindennel tisztában van, vagy mi mindent tud helytelenül. A szexszel kapcsolatban a gyerek azon is el fog gondolkodni, hogy vajon szülei csinálják-e. Legtöbben megrettennek és utálkoznak már a feltételezésen is, de ahogy múlik az idő, a puzzle ezen darabja is helyére kerül.
Nekünk az a dolgunk, hogy megszabadítsuk szorongásoktól őket. A legfőbb szülői feladat mindig az, hogy megtanítsuk őket, merjenek bizalommal fordulni hozzánk. Ehhez azonban az is szükséges, hogy mi merjünk minden álszemérmet félretéve bátran válaszolni nekik. A magyar nyelv gazdag és változatos, így a nemi szervekre és a szexre is bőven ad kifejezést. Mégis nagyon fontos kiválasztanunk azokat, amelyek nem degradálóak, vagy kellemetlenek, esetleg mocskosak.
A szeretkezés a maga valóságában a szerelem továbbgondolása. Annak kellene lennie. A test azonban a miénk, és hogy kinek adjuk, az a lélektől függ. Ennek tanítását kellene minden szülőnek elsajátítania, és megmagyaráznia gyerekének. A testünket nem adjuk, adhatjuk könnyen és meggondolatlanul, ahogy a boltban is megválogatjuk, mit veszünk.
A test nem árucikk, nem adnak érte szerelmet, kedvességet, maximum ideig-óráig. Nem játék, amellyel zsarolhatunk valakit, de nem is közpréda tárgya a közösségi oldalakon. Ha már elérjük, hogy gyerekeink ezen elgondolkozzanak, hatalmas lépést tettünk előre. Ehhez azonban nekünk, szülőknek is sokat kell tanulnunk és változnunk. Az első legyen a bátorság, amellyel közeledünk, a második pedig a bizalom, amely nélkül nem lesz könnyű dolgunk.
Imre Hilda
További történetek Imre Hildától:
Hilda szerzői oldala: https://www.facebook.com/imrehildaszerzoioldala